Wildcats Runners-Up at ADM Hugh Norman Relays

Photo by Michael Rolands, Indianola Record Herald
Photo by Michael Rolands, Indianola Record Herald

The Carlisle boys' track & field squad competed in its second outdoor meet of the season on April 2 at the Hugh Norman Coed Relays at ADM High School. The Wildcats finished second out of eight teams with 128.5 points. ADM won the meet with 151 points, while Norwalk finished third with 123 points, DCG 4th with 87, Nevada 5th with 86, Winterset 6th with 71.5, Van Meter 7th with 58 and Clarke 8th with 32 points.

The Wildcats got first-place finishes in the long jump (Sam McPhee, 20-1), 110m high hurdles (Nolan Brunsen, 15.47), the 800m sprint medley team (Hoang-Goodhue-Brunsen-Fritz, 1:36.76), and the 4x400m relay team (Imhoff-Schlichte-Vollstedt-Brunsen, 3:36.50).  Second-place finishes went to Fritz in the 800m run (2:08.35), Tristen Kessler in the 1600m run (4:48.76) and the 4x800m relay team of Logue-Snyder-Flaws-Schlichte (8:51.99). Third-place finishes went to Kyle Miller in the 800m run (2:09.89), Flaws in the 1600m run (4:55.87), Kessler in the 3200m run (10:32.28), the shuttle hurdle squad of Imhoff-Goodhue-Ogbourne-Dunn (1:04.95) and the 1600m distance medley relay team of Goodhue-Wyckoff-Roland-Osterhaus (4:06.26). Additional top-8 finishers for the varsity are below with JV results.           

4th           400m dash                          54.93                     Quincy Griffin                   

4th           4x100m Relay                    46.50                     Hoang-McPhee-Murray-Dunn                  

5th           Shot put                               40-08                     Holden Smith

5th           400m hurdles                     1:01.88                  Hunter Snyder                 

5th           3200m run                           10:38.10               Kyle Miller                                          

6th           400m dash                          55.81                     Justin Neely                      

6th           110m HH                              17.64                     Karson Dunn     

7th           Long jump                           18-09.75               Jacob Imhoff

7th           4x200m Relay                    1:40.73                  Ogbourne-Murray-Hoang-Vollstedt

8th           100m dash                          12.48                     Sam McPhee

8th           Discus                                   109-09                   Holden Smith

8th           Shot Put                               39-07                     Hayden Amos   

 

JV Results:

1st           1600m run                           5:03.27                  Carter Logue

1st           3200m run                           11:06.90               Brandon Kesner

1st           4x100m relay                     48.28                     Frost-Griffin-Wenthe-Ogbourne

1st           4x800m relay                     9:40                        Q. Kessler-Norton-Lopez-B. Kessler

1st           Shuttle hurdle relay        1:14.72                  Murray-Guard-Roland-Chanthavong

2nd          Long jump                           17-08.5                 Justin Neely

3rd           100m dash                          13.26                     Nick McCaughey

3rd           High jump                           5-02                       Ceejay Whisler

3rd           Discus                                   106-01                   Joey Donovan

4th           4x200m relay                     1:45.48                  Frost-Wenthe-McCaughey-Guard

6th           800m run                             2:25.60                  Chris Holland

11th         Shot put                               32-05                     Kale Guenther