Girls Compete at Ankeny Invitational April 5

Girls Compete at Ankeny Invitational April 5

The girls track and field team finally opened its outdoor season at the Ankeny Hawkette Invitational April 5. The meet was added to the schedule due to the early-season weather cancellations. The other seven teams in the field were all 4A CIML schools.  The following performances highlighted the scoring for the Wildcats. 

  • Aricka Lambson (SR) racked up 16.75 points by winning the 100 meter hurdles, anchoring the shuttle hurdle, finishing 4th in the 200 meter dash, and anchoring the 6th place 4x100 meter relay.
  • Megan Sievers (JR) finished with 11.50 points after winning a thrilling 1500 meter race and anchoring the 3rd place distance medley relay.  She was also 7th in the 3000 meter run and anchored the 4x400 meter relay.
  • Brooke Kruse (SR) totaled 11 points with a win in the shot put and a 6th place finish in the discus. 
  • Adelynn Ahartz (JR) jumped and ran to 10.25 points with a 3rd place finish in the long jump, a 4th place finish in the high jump, and running a leg on the 6th place 4x100 meter relay. 
  • Jocelyn Haack picked-up 7.75 points by running on the winning shuttle hurdle relay squad, finishing 4th in the 400 hurdles, and placing 6th in the 100 hurdles. 

The girls team will next compete at Norwalk on Monday, April 9th

Ankeny Invitational Results

Varsity Team Placing

1.  Southeast Polk – 125

2.  West Des Moines Valley – 94

3.  Ankeny Centennial – 93

4.  Carlisle – 68

4.  Ankeny – 68

6.  Urbandale – 68

7.  Johnston – 57

8.  Indianola - 26

 

Varsity

100 Dash                                                           

  • Natalea Statler – 14.15 (9th)
  • Paige Mercer – 14.43 (12th)

 200 Dash

  • Lambson – 27.74 (5th)
  • Nordhagen – 30.79 (13th)

 400 Dash

  • Hoekstra – 66.38 (6th)
  • Mesecher – 69.03 (11th)

 800 Run

  • Ma. Hoekstra - 2:40.49 (14th)
  • Mo. Hoekstra – 2:54.41 (16th)

100 Hurdles

  • Lambson – 15.76 (1st)
  • Haack – 16.56 (6th)

1500 Run

Sievers – 5:04.60 (1st)

3000 Run

  • Sievers – 11:08.32 (7th)

400 Hurdles

Haack – 72.96 (4th)

Discus

Kruse – 95-10 (6th)

Lee – 75-05 (16th)

High Jump

  • Ahartz - 4-10.00 (4th)
  • Stanley – 4-08.00 (7th-tie)

Long Jump

  • Ahartz – 15-04.75 (3rd)
  • Nordhagen – 13-02.75 (11th)

Shot Put

  • Kruse – 35-09.25 (1st)
  • McCoy - 28-09.00 (13th)

4x100 Meter Relay

  • Schnathorst, Ahartz, Haack, Lambson – 6th (53.38)

 4x200 Meter Relay

  • Ahartz, Nordhagen, Mercer, Hoffman – 8th (1:57.70)

4x400 Meter Relay

  • Ma. Hoekstra, Mo. Hoekstra, T. Viers, Sievers – 7th (4:35.88)

4x800 Meter Relay

  • Mo. Hoekstra, Berg, Spieker, Andersen – 8th (12:15.79)

Shuttle Hurdle Relay

  • Lose, Mesecher, Haack, Lambson– 1st (1:09.20)

Sprint Medley Relay

  • Statler, Mercer, Hoffman, Ma. Hoekstra – 7th (2:01.50)

Distance Medley Relay

  • Hyde, Orput, Link, Sievers – 3rd (4:38.76)

 

Junior Varsity

100 Dash

  • Kirstin Viers – 14.85 (9th)
  • Lauryn Beeler – 15.48 (14th)

200 Dash

  • Kirstin Viers – 31.08 (8th)
  • Lauryn Beeler – 32.50 (11th)

800 Run

  • Katelynn Armstrong – 3:18.35 (15th)

100 Hurdles

  • Delaney Schnathorst – 18.92 (5th)
  • Morgan Lose – 20.04 (11th)

1500 Run

  • Ella Andersen – 6:23.18 (23rd)
  • Sydney Berg – 6:31.25 (27th)

Discus

  • Liz Eze – 78.04 (5th)
  • Mackenzie McGinnis – 66.05 (13th)

High Jump

  • Sydney Berg – 4-08 (3rd)

Shot Put

  • Allyx Lee – 26-07.75 (7th)
  • Aubrey Furnal – 25-01 (10th)

Shuttle Hurdle Relay

  • Schnathorst, Hyde, T. Viers, Sysaenglath – 6th (1:24.00)