Girls Repeat as Raccoon River Conference Champions

Girls Repeat as Raccoon River Conference Champions

The Carlisle girls track and field team came out victorious in a tight team battle over ADM to retain their title as conference champions.  The meet was still up for grabs going into the final event- the 4x400 meter relay- where the Wildcats secured the victory with a second-place finish in a season's-best time by 11 seconds.  After winning the first conference title in school history last spring, the Wildcats are now back-to-back champions.  The following athletes/relays finished in the top 3 in their respective events:

1st Place Finishers

  • 1500 Meter Run – Megan Sievers
  • 3000 Meter Run – Megan Sievers
  • 100 Meter Hurdles – Aricka Lambson
  • 400 Meter Hurdles – Aricka Lambson
  • Shot Put – Brooke Kruse
  • Long Jump – Adelynn Ahartz

2nd Place Finishers

  • 100 Meter Run – Aricka Lambson
  • 100 Meter Hurdles – Jocelyn Haack
  • 4x200 Meter Relay – Natalea Statler, Tristine Viers, Meredith Hoffman, Paige Mercer
  • 4x400 Meter Relay – Madi Hoekstra, Meredith Hoffman, Jocelyn Haack, Aricka Lambson
  • 4x800 Meter Relay – Lexxi Link, Cam Mesecher, Molly Hoekstra, Madi Hoekstra
  • Shuttle Hurdle Relay – Delaney Schnathorst, Morgan Lose, Tristine Viers, Jocelyn Haack

3rd Place Finishers

  • 800 Meter Run – Megan Sievers
  • Discus – Brooke Kruse
  • Long Jump – Josie Nordhagen

RRC Championship Results

Varsity Team Placing

  1. Carlisle – 170.5
  2. ADM – 168.5
  3. Carroll - 99
  4. Boone - 83
  5. Ballard - 69
  6. Bondurant-Farrar - 60
  7. Perry - 53
  8. Winterset - 34

Varsity

100 Dash                                                           

  • Lambson – 12.22 (2nd)
  • Ahartz – 13.02 (6th)

200 Dash

  • Mercer – 28.93 (6th)
  • Ahartz – 29.21 (7th)

400 Dash

  • Ma. Hoekstra – 66.05 (6th)
  • Hoffman – 70.05 (11th)

800 Run

  • Sievers – 2:31.67 (3rd)
  • Ma. Hoekstra – 2:41.85 (7th)

100 Hurdles

  • Lambson – 15.25 (1st)
  • Haack – 16.07 (2nd)

1500 Run

  • Sievers – 5:23.26 (1st)
  • Mo. Hoekstra – 5:55.22 (7th)

3000 Run

  • Sievers – 11:12.86 (1st)
  • Andersen – 13:01.08 (8th)

400 Hurdles

  • Lambson – 68.12 (1st)
  • Haack – 73.17 (2nd)

Discus

  • Kruse – 106-08 (3rd)
  • Eze – 90-00 (6th)

High Jump

  • Ahartz – 4-08.00 (4th – tie)
  • Berg – 4-08.00 (4th – tie)

Long Jump

  • Ahartz – 15-11.00 (1st)
  • Nordhagen – 14-08.00 (3rd)

Shot Put

  • Kruse – 36-07.00 (1st)
  • Lee – 30-04.00 (7th)

4x100 Meter Relay

  • Schnathorst, T. Viers, Mercer, Statler – 52.98 (4th)

4x200 Meter Relay

  • Statler, T. Viers, Hoffman, Mercer – 1:52.84 (2nd)

4x400 Meter Relay

  • Ma. Hoekstra, Hoffman, Haack, Lambson – 4:18.89 (2nd)

4x800 Meter Relay

  • Link, Mesecher, Mo. Hoekstra, Ma. Hoekstra – 10:36.93 (2nd)

Shuttle Hurdle Relay

  • Schnathorst, Lose, T. Viers, Haack – 1:09.88 (2nd)

Sprint Medley Relay

  • Schnathorst, Statler, Mercer, Hoffman – 1:59.89 (7th)

Distance Medley Relay

  • Nordhagen, K. Viers, Hyde, Sievers – 4:43.02 (4th)