Wildcats Qualify for State in 10 Events

Wildcats Qualify for State in 10 Events

The Carlisle girls track and field team finished as runners-up at the state qualifying meet in North Polk behind a strong DCG squad. The top two finishers in each event automatically qualified for the state meet.  At-large berths are given to the next best eight performances from all combined 3A state qualifying meets from around the state.  Here are the automatic and at-large qualifiers:

1st Place Finishers

  • 3000 Meter Run – Megan Sievers
  • 100 Meter Hurdles – Aricka Lambson
  • 400 Meter Hurdles – Aricka Lambson
  • Shot Put – Brooke Kruse
  • Long Jump – Adelynn Ahartz
  • Shuttle Hurdle Relay – Delaney Schnathorst, Cam Mesecher, Jocelyn Haack, Aricka Lambson

2nd Place Finishers

  • 100 Meter Dash – Aricka Lambson
  • 1500 Meter Run – Megan Sievers
  • 400 Meter Hurdles – Jocelyn Haack

At-Large Qualifiers

  • 100m Hurdles – Jocelyn haack
  • 4x800m Relay – Lexxi Link, Molly Hoekstra, Madi Hoekstra, Megan Sievers

 State Qualifying Meet Results

  1. DCG – 169.5
  2. Carlisle – 150.5
  3. North Polk – 127.5
  4. Norwalk - 97
  5. Ballard – 59.5
  6. Perry - 50
  7. Bondurant-Farrar - 46
  8. Saydel - 31

100 Dash                                                           

  • Lambson – 12.81 (2nd)
  • Ahartz – 13.63 (8th)

200 Dash

  • Mercer – 28.06 PR (5th)
  • Ahartz – 28.45 PR (8th)

400 Dash

  • Link – 68.40 PR (8th)

800 Run

  • Ma. Hoekstra – 2:30.17 (3rd)

100 Hurdles

  • Lambson – 15.32 (1st)
  • Haack – 15.81 SB (3rd)

1500 Run

  • Sievers – 5:17.34 (2nd)
  • Andersen – 6:07.25 PR (11th)

3000 Run

  • Sievers – 11:14.23 (1st)
  • Andersen – 13:16.46 (9th)

400 Hurdles

  • Lambson – 68.61 (1st)
  • Haack – 71.25 SB (2nd)

Discus

  • Kruse – 99-07 (3rd)
  • Eze – 86-00 (5th)

High Jump

  • Ahartz – 5-00.00 SB (2nd)
  • Berg – 4-06.00 (4th – tie)

Long Jump

  • Ahartz – 14-11.25 (5th)
  • Nordhagen – 13-05.50 (11th)

Shot Put

  • Kruse – 38-08.50 SB (1st)
  • Lee – 33-00.75 PR (4th)

4x100 Meter Relay

  • Schnathorst, T. Viers, Mercer, Statler – 53.18 (4th)

4x200 Meter Relay

  • Statler, T. Viers, Hoffman, Mercer – 1:53.17 (4th)

4x400 Meter Relay

  • Ma. Hoekstra, Hoffman, Haack, Sievers – 4:22.94 (3rd)

4x800 Meter Relay

  • Link, Mo. Hoekstra, Ma. Hoekstra, Sievers – 10:16.42 SB (3rd)

Shuttle Hurdle Relay

  • Schnathorst, Mesecher, Haack, Lambson – 1:06.88 SB (1st)

Sprint Medley Relay

  • Schnathorst, Statler, Mercer, Hoffman – 2:00.59 (6th)

Distance Medley Relay

  • Orput, K. Viers, Hyde, Mo. Hoekstra – 5:02.49 (6th)